• Giełda Pożyczek Prywatnych - Bezpłatne ogłoszenia!

  Serwis Giełda Pożyczek Prywatnych to bezpłatna tablica ogłoszeń.
  Szukasz pożyczki? Jesteś prywatnym inwestorem? Zamieść bezpłatnie ogłoszenie!

  Dam pożyczkę

  Dam pożyczkę

  Jesteś prywatnym inwestorem?

  Dodaj ogłoszenie

  Szukam pożyczki

  Szukam pożyczki

  Potrzebujesz pożyczki prywatnej?

  Dodaj ogłoszenie

UWAGA OSTRZEGAMY! NIGDY NIE WPŁACAJ INWESTOROWI ŻADNYCH PIENIĘDZY PRZED OTRZYMANIEM POŻYCZKI!

Pożyczka rodzinna

Pożyczyłeś pieniądze rodzinie? Jak je odzyskać?

Pożyczyliśmy pieniądze rodzinie. Żadna umowa nie została podpisana. Przekazaliśmy jednak dość wysoką sumę i na określony termin. Członek rodziny jednak nie spłaca nam należności i zaczynają się schody.

Zawiadomieniem o wyłudzenie pieniędzy

Niestety dla osób, które chcą pozostać w dobrych relacjach z członkami rodziny nie mamy dobry wieści. Najprawdopodobniej sprawę trzeba będzie zgłosić do prokuratury lub na policję. Zgłosić będziemy musieli z zawiadomieniem o wyłudzenie pieniędzy. Często zdarza się niestety jeżeli jest to stosunkowo niska kwota, że i takie organy nie chcą się zajmować takimi sprawami. Często policja i prokuratura kierują pokrzywdzonego, aby założył sprawę cywilną w sądzie z powództwem o zapłatę.

Zeznanie nieprawdy

Jeżeli chcielibyśmy donieść, że doszło do wyłudzenia dobrze byłoby starać się udowodnić, że pożyczkobiorca nie chciał od dłuższego czasu albo i od momentu przekazania pieniędzy spłacać należności. Nie jest to jednak łatwe do udowodnienia. Organy sprawiedliwości mają ułatwione zadanie jeśli pożyczkobiorca okłamał osobę od której otrzymał pieniądze. Powiedział nieprawdę np. na temat tego na co chce wydać tę sumę, albo powiedział nieprawdę na temat tego skąd czerpie swoje dochody lub w jakiej są one kwocie. Niestety bez nagranych rozmów trudno będzie takie zeznania potwierdzić.

Podejrzenie przestępstwa

Jeżeli jesteśmy bardzo zdeterminowani mamy również możliwość złożyć zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Wytoczona może zostać na jego podstawie sprawa karna. Wtedy bardziej prawdopodobne będzie, że podejrzany przyzna się że pożyczył od nas pieniądze. Będzie on się starał wytłumaczyć na co były mu one potrzebne. To co zostanie zeznane podczas takiej sprawy posłużyć może jako dowód w naszej sprawie cywilnej, która wytoczymy aby otrzymać nasze pieniądze. Często zdarza się, że pożyczkobiorcy ze strachu przed dalszymi sankcjami zwrócą nam należności i dalsze dochodzenie swoich pieniędzy na drodze sądowej nie będzie konieczne.

Warto mieć dowody

Jeśli jednak do sprawy dojdzie warto mieć jakiekolwiek dowody. Możemy nagrywać rozmowy w trakcie których dłużnik może potwierdzić, że pożyczyliśmy mu pieniądze. Dowodem oczywiście będą również nasze zeznania czy zeznania świadków. Dowodami rzeczowymi mogą być potwierdzenia przelewu, chociaż jeśli chodzi o takie pożyczki to zazwyczaj tego rodzaju dowody nie istnieją, bo pieniądze przekazywane są „do ręki”.

Polskie prawo stanowi, że umowy ustne są tak samo ważne jak pisemne. Jednak niestety nie jest to do końca zgodne z prawdą. Wynika to z jednego prostego faktu, takie umowy dużo trudniej udowodnić przed sądem trudniej też udowodnić ile faktycznie pieniędzy zostało pożyczone. Jednak nie bójmy się mieć roszczenia do swoich praw i pieniędzy.