• Giełda Pożyczek Prywatnych - Bezpłatne ogłoszenia!

  Serwis Giełda Pożyczek Prywatnych to bezpłatna tablica ogłoszeń.
  Szukasz pożyczki? Jesteś prywatnym inwestorem? Zamieść bezpłatnie ogłoszenie!

  Dam pożyczkę

  Dam pożyczkę

  Jesteś prywatnym inwestorem?

  Dodaj ogłoszenie

  Szukam pożyczki

  Szukam pożyczki

  Potrzebujesz pożyczki prywatnej?

  Dodaj ogłoszenie

UWAGA OSTRZEGAMY! NIGDY NIE WPŁACAJ INWESTOROWI ŻADNYCH PIENIĘDZY PRZED OTRZYMANIEM POŻYCZKI!

Pożyczka pod weksel?

Weksel zamiast umowy pożyczki?

Musimy szybko pożyczyć pewną kwotę pieniędzy. Wiele osób korzysta z pożyczek od osób prywatnych jako szybką i dość łatwą formę pożyczenia pieniędzy. Czy weksle są formą korzystną? Sprawdźmy.

Czym są weksle?

Przyjęło się, że weksle odnoszą się do dużych transakcji. Przeciętny Polak słysząc tę nazwę kojarzy z nią duże pieniądze i transakcję na wysokie kwoty. To jednak nie do końca prawda. Wekslem nazywa się pewien rodzaj papierów wartościowych wystawianego imiennie lub na zlecenie, w którym wystawca weksla zobowiązuje się bezwarunkowo, że druga osoba dokona na rzecz odbiorcy weksla zapłaty określonej sumy pieniężnej, albo że on sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla.

W uproszczeniu wygląda to wiec tak, że wystawca jest głównym dłużnikiem odbiorcy weksla. Może być też tak, że dłużnikiem głównym jest osoba, która przyjęła weksel, a dłużnikiem ubocznym osoba która go wystawił, która odpowiada w razie niewypłacalności dłużnika głównego. Teoria jest trochę skomplikowana. Ale tak naprawdę odnosi się do najprostszych transakcji, które każdy z nas może z korzyścią dla siebie przeprowadzać.

Pożyczka pod weksel pożyczką prywatną?

W praktyce cały proces wygląda w ten sposób, że strona wystawiająca weksel umożliwia wypłatę pewnej sumy (określonej na wekslu) drugiej osobie. W tym momencie pożyczka pod weksel staje się pożyczką prywatną. Zobowiązanie takie staje się od razu zobowiązaniem bezwarunkowym. Mimo, że są to zobowiązania ważne i respektowane prawnie to nie uzyskamy tego typu pożyczki w banku, udzielają je instytucje pozabankowe lub osoby prywatne.

Wyższość weksla nad pożyczką prywatną

Pierwszym argumentem przemawiającym za pożyczką wekslowa jest fakt, ze łatwiej jest je otrzymać. Przemawia za nimi również czas realizacji całej transakcji. Kolejną zaletą jest brak konieczności opłacania podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy takie transakcji nie ma konieczności przygotowywania i składania dokumentów w urzędzie skarbowym. Zaletą jest też pewność odzyskania swoich pieniędzy przez osobę pożyczająca pieniądze. W razie skierowania sprawy do sądu łatwo uzyska nakaz zapłaty a opłatę sadowa może być nawet 3/4 tańsza niż wynoszą one w przypadku standardowych procesów. Weksel w którym udokumentowane jest udostępnienie gotówki, w razie śmierci pożyczkodawcy przechodzi na jego spadkobierców. Jest więc pewność wyegzekwowania pieniędzy. Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność odzyskania pieniędzy, możemy starać się uzyskać poręczenie wekslowe osoby trzeciej na tym wekslu.

Wekslowe minusy

Oczywiście weksle jak każde pożyczki niosą za sobą pewne zagrożenia. Osoby zadłużone, które zazwyczaj korzystają z tego rozwiązania musza mieć na uwadze, że weksel ne jest formą objęta gwarancja prawa bankowego. Konsekwencje tego mogą być trudne do pokonania. Podobnie jak warunki umowy, które można modyfikować przez okres jej trwania. Mogą to robić zarówno jedna jak i druga strona. Jest to jednak pewne zagrożenie dla osoby która otrzymuje zobowiązanie. Mówiąc o minusach warto wspomnieć też o cenie takiej pożyczki. Może ona w ogólnym rozrachunku okazać się wysoka i niewspółmierna do tego co zakładaliśmy na początku.

Umowy wekslowe mogą okazać się dość niebezpieczne. Pamiętajmy jednak, że przy zwykłych pożyczkach musimy liczyć się z wieloma formalnościami, takimi jak: konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych czy wypełnianie deklaracji podatkowej.