• Giełda Pożyczek Prywatnych - Bezpłatne ogłoszenia!

  Serwis Giełda Pożyczek Prywatnych to bezpłatna tablica ogłoszeń.
  Szukasz pożyczki? Jesteś prywatnym inwestorem? Zamieść bezpłatnie ogłoszenie!

  Dam pożyczkę

  Dam pożyczkę

  Jesteś prywatnym inwestorem?

  Dodaj ogłoszenie

  Szukam pożyczki

  Szukam pożyczki

  Potrzebujesz pożyczki prywatnej?

  Dodaj ogłoszenie

UWAGA OSTRZEGAMY! NIGDY NIE WPŁACAJ INWESTOROWI ŻADNYCH PIENIĘDZY PRZED OTRZYMANIEM POŻYCZKI!

Jak udzielić pożyczki prywatnej?

Osoba decydująca się udzielić prywatnej pożyczki liczy, że inwestycja przyniesie jej zysk. Jest to opcja coraz częściej brana pod uwagę, ponieważ oprocentowanie lokat bankowych jest nieopłacalne. A pieniądze zamrożone zwyczajnie tracą na wartości. Czy jest to jednak bezpieczny sposób pomnażania kapitału? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze umowa

Głównym zabezpieczeniem i namiastką gwarancji, że otrzymamy pieniądze jest podpisanie z pożyczkobiorcą umowy. W umowie najlepiej zawrzeć jak najwięcej informacji. Uwzględnijmy tam takie informacje jak wysokość odsetek i innych kosztów. Oczywistym jest, że pożyczając pieniądze osobom bliskim takich opłat często nie przewidujemy. Dobrze jednak zabezpieczyć się dokumentem dla własnego bezpieczeństwa. Często osoba, która pożyczyła pieniądze nie zawierając umowy myśli, że posiadanie świadka jest okolicznością która załatwi wszelkie problemy. Otóż niekoniecznie. Możliwe, że druga strona również będzie mieć świadka, który niekoniecznie uczestniczył w zdarzeniu. Jednak będzie nam to trudno udowodnić w sądzie.

Potwierdzenie przelewu

Często osoba, która pożyczyła pieniądze uważa, że doskonałym dowodem na użyczenie środków będzie potwierdzenie przelewu. Może być to co prawda pewna poszlaka. Jednak na pewno nie daje nam gwarancji, że uda nam się udowodnić z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach przelew był dokonywany. Pożyczkobiorca może np. stwierdzić, że wykonał pewną pracę czy przysługę za którą mu zapłaciliśmy, że był to swego rodzaju zwrot pieniędzy z naszej strony. Okolicznością, która może nas uchronić jest nadanie tytułu przelewu np. „udzielenie pożyczki”, „na poczet pożyczki” lub „pożyczka”.

Kim jest osoba po drugiej stronie?

Zawierając umowę musimy jak najwięcej dowiedzieć się o osobie której pożyczamy pieniądze. Udzielenie pożyczki osobie niewłaściwej może okazać się niezwykle kosztowne. Najlepiej jeśli pożyczkobiorcą jest osoba nam znana. Możemy wówczas zapytać inne osoby, np. małżonka pożyczkobiorcy z jakiego powodu nie ma on płynności finansowej. Wówczas może się okazać, że na spłacenie długu w najbliższym okresie również nie będzie go stać. Może się okazać, że rzeczywistość jest inna niż nam się wydaje. I majątek osoby jest znacznie mniejszy albo praca mniej dochodowa niż ocenialiśmy wcześniej.

Jest umowa, ale...

Problemy mogą również wystąpić jeśli pomimo tego, że umowę zawarto to pieniądze zostały przekazane do ręki a nie przelewem. Wtedy osoba która pożyczyła od nas pieniądze stwierdzić może, że co prawda umowę podpisała, ale pieniędzy nie dostała. W takim przypadku sąd jednak często powołuje świadków lub szuka dodatkowych dowodów. Wynik takiej sprawy może być jednak różny dlatego lepiej przelać większą kwotę pieniędzy niż mniejszą przekazać do ręki.